ekozabawka lub zabawka eko

Dzień dobry,

czytałam, że słowo ekozabawka należy napisać łącznie. Co, jeżeli organizuję konkurs, czy w tytule i jego nazwie mogę napisać „Konkurs Eko zabawka”? W moim odczuciu jest to czytelniejsze w odbiorze, jednak chcę wiedzieć, czy taki zapis nie jest błędny.

Pozdrawiam

Tak, rozłączny zapis będzie stanowił błąd ortograficzny. Element eko- (gr. oíkos, dosł. ‘dom, domostwo’) – jako początkową cząstkę wyrazów (głównie rzeczowników i przymiotników) wskazującą na ich związek znaczeniowy ze środowiskiem naturalnym, jego ochroną i zdrowym stylem życia – piszemy zawsze łącznie, por. np. ekoarcheolog, ekobiznes, ekoenergia, ekogroszek, ekoklimat, ekokonwersja, ekomobilność, ekozabawka.

Element eko można natomiast potraktować jako samodzielny przymiotnik (por. produkty (jakie?) eko) i napisać: konkurs „Zabawka Eko”.

Adam Wolański