ekskuzować

Witam!
W książce pt. Kariera Nikodema Dyzmy pojawia się słowo ekskuzować. Nie znalazłem tego wyrazu w Słowniku PWN, nie ma go także u Kopalińskiego. Choć znaczenie ekskuzować jest raczej jasne, chciałbym się jednak upewnić, co ono znaczy i czy można go używać.
Pozdrawiam
Słowo ekskuzować (od łacińskiego excuso) jest stare i dziś nie używane. Dawniej znaczyło tyle, co 'tłumaczyć, usprawiedliwiać, uniewinniać'. Słownik Doroszewskiego ilustruje je m.in. cytatem z 1763 r.: „Monarchowie, jeżeli (…) czynią co w państwie sobie powierzonym niesprawiedliwego, trudno ich ekskuzować”.
Mirosław Bańko, PWN