ekspertyza

Czy może być: EKSPERTYZA OCENY I WYCENY KAMIENIA SZLACHETNEGO?

Ekspertyza to chyba ocena lub wycena.

Rzecz jasna ekspertyza to jest ‘opinia specjalisty w jakiejś sprawie’. Ocena i wycena kamienia szlachetnego dokonana przez gemmologa jest rodzajem ekspertyzy.

Nie znamy wprawdzie kontekstu, w jakim powstało przywołane w pytaniu wyrażenie, ale można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś najpierw dokonuje oceny (i wyceny) kamienia szlachetnego. Swoją opinię przedstawia w formie dokumentu, który następie jest poddawany ekspertyzie. Jest to tzw. ekspertyza dokumentu wykonywana w celu zbadania jego prawdziwości (obejmuje m.in. analizę jego zawartości treściowej, językowej oraz graficznej). Wówczas mielibyśmy do czynienia z ekspertyzą oceny i wyceny kamienia szlachetnego.

Adam Wolański