ekspozycja na światło

Jak rzeczownikowo określić fakt, że człowiek, który przebywa na zewnątrz, wystawia się na światło. Anglicy mówią „light exposure”. Czy „ekspozycja na światło” jest brzydką kalką? Po polsku o ekspozycji mowa chyba głównie w kontekście fotografii.

Z góry dziękuję

D.

W polszczyźnie występuje kolokacja ekspozycja na światło (z dodatkowymi określeniami), która pojawia się nie tylko w kontekście fotografii, lecz także kosmetologii, medycyny i stylu życia, por. np.

  • Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło przyspiesza starzenie się skóry, jak każde inne promieniowanie.
  • Uczestnikom zmierzono poziom witaminy D we krwi przed ekspozycją na sztuczne światło, w jej trakcie lub po niej.
  • Ekspozycja na światło niebieskie zaburza rytm okołodobowy.
  • Ekspozycja na jakiekolwiek światło w nocy znacznie zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia u osób starszych.
  • Z wielu źródeł usłyszysz rady, aby na kilka godzin przed snem odłożyć telefon lub tablet, dzięki czemu unikniesz ekspozycji na niebieskie światło.
  • Poranna ekspozycja na światło prowadzi do tycia dzieci.

Jeśli rzeczywiście omawiane tu wyrażenie jest kalką z angielszczyzny, należy uznać to zapożyczenie za poprawne przede wszystkim na mocy kryterium wystarczalności środków językowych. Wypełnia bowiem lukę w zasobie leksykalnym polszczyzny.

Adam Wolański

    W polszczyźnie z pojęciem ekspozycji spotykają się też wszyscy taternicy i miłośnicy tras górskich. Termin często pojawia się w przewodnikach turystycznych. Otóż po wyjściu z dolin na szlaki wysokie ludzie doświadczają często lęku przed ekspozycją. Ma ona związek ze światłem, bo wieczorami i nocą lęk przed ekspozycją jest z naturalnych powodów słabiej odczuwany. W tym przypadku sprowadza się on do tzw. akrofobii, która polega na lęku przed zdobywaniem wysokości i przebywaniem na dużej wysokości.

    Pozdrawiam pana prof. Adama Wolańskiego. Gratuluję doskonałej „Edycji tekstów” i pracy w Poradni PWN. Jest Pan mistrzem – chyba nie tylko dla mnie.

    Andrzej Dembowski

    Szanowny Panie,

    serdecznie dziękuję za dodatkowe objaśnienia dotyczące ekspozycji na światło. Dziękuję też za miłe słowa kierowane pod adresem mojej „Edycji…”.

    Łączę ukłony i pozdrowienia

    Adam Wolański