ekspozycja na światło

ekspozycja na światło

25.04.2023
30.03.2023

Jak rzeczownikowo określić fakt, że człowiek, który przebywa na zewnątrz, wystawia się na światło. Anglicy mówią „light exposure”. Czy „ekspozycja na światło” jest brzydką kalką? Po polsku o ekspozycji mowa chyba głównie w kontekście fotografii.

Z góry dziękuję

D.

W polszczyźnie występuje kolokacja ekspozycja na światło (z dodatkowymi określeniami), która pojawia się nie tylko w kontekście fotografii, lecz także kosmetologii, medycyny i stylu życia, por. np.

 • Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło przyspiesza starzenie się skóry, jak każde inne promieniowanie.
 • Uczestnikom zmierzono poziom witaminy D we krwi przed ekspozycją na sztuczne światło, w jej trakcie lub po niej.
 • Ekspozycja na światło niebieskie zaburza rytm okołodobowy.
 • Ekspozycja na jakiekolwiek światło w nocy znacznie zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia u osób starszych.
 • Z wielu źródeł usłyszysz rady, aby na kilka godzin przed snem odłożyć telefon lub tablet, dzięki czemu unikniesz ekspozycji na niebieskie światło.
 • Poranna ekspozycja na światło prowadzi do tycia dzieci.

Jeśli rzeczywiście omawiane tu wyrażenie jest kalką z angielszczyzny, należy uznać to zapożyczenie za poprawne przede wszystkim na mocy kryterium wystarczalności środków językowych. Wypełnia bowiem lukę w zasobie leksykalnym polszczyzny.

Adam Wolański
 1. 25.04.2023

  W polszczyźnie z pojęciem ekspozycji spotykają się też wszyscy taternicy i miłośnicy tras górskich. Termin często pojawia się w przewodnikach turystycznych. Otóż po wyjściu z dolin na szlaki wysokie ludzie doświadczają często lęku przed ekspozycją. Ma ona związek ze światłem, bo wieczorami i nocą lęk przed ekspozycją jest z naturalnych powodów słabiej odczuwany. W tym przypadku sprowadza się on do tzw. akrofobii, która polega na lęku przed zdobywaniem wysokości i przebywaniem na dużej wysokości.

  Pozdrawiam pana prof. Adama Wolańskiego. Gratuluję doskonałej „Edycji tekstów” i pracy w Poradni PWN. Jest Pan mistrzem – chyba nie tylko dla mnie.

  Andrzej Dembowski
 2. 25.04.2023

  Szanowny Panie,


  serdecznie dziękuję za dodatkowe objaśnienia dotyczące ekspozycji na światło. Dziękuję też za miłe słowa kierowane pod adresem mojej „Edycji…”.


  Łączę ukłony i pozdrowienia

  Adam Wolański

  Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego