elektryk

Szanowna Poradnio,
ponieważ obawiam się, że moje pytanie (z listopada ub.r.) zaginęło gdzieś w czeluściach internetu, ponawiam je. Jak pisać Jadę elektrykiem czy Jadę „elektrykiem"?
Czy to potoczne określenie samochodu elektrycznego brać w cudzysłów?
W prasie motoryzacyjnej zwykle występuje bez cudzysłowu, ale w innych tekstach korci mnie, by pisać „elektryk”, jako że słowo to w tym znaczeniu nie zadomowiło się jeszcze w polszczyźnie, bo i „elektryków” u nas mało.
Stała czytelniczka
Reguły polskiej interpunkcji zezwalają na to, by wprowadzony do tekstu wyraz obcy stylistycznie wyodrębniać znakami cudzysłowu. A elektryk to potoczne określenie samochodu o napędzie elektrycznym. Niemniej w tekstach motoryzacyjnych, w których tego rodzaju określenie pada wielokrotnie, mielibyśmy do czynienia z nadużywaniem znaków cudzysłowu. Najlepiej zatem na początku tekstu napisać: samochód elektryczny, zwany potocznie elektrykiem, by potem posługiwać się już samym uniwerbizmem bez cudzysłowów.
Adam Wolański
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...