emiter i emitor

Jak należy mówić na urządzenie czy przedmiot emitujący (wydzielający) zanieczyszczenia do przyrody: emiter czy emitor?? Oba słowa pochodzą od słowa emisja. W książkach dotyczących ochrony środowiska występuje jedynie emiter, natomiast w inspektoracie powiadomiono mnie, że używają jedynie słowa emitor. Piszę pracę magisterską i nie wiem, której formy mam użyć, obie wydają się być poprawne.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem – Wojciech Gruszka
Uniwersalny słownik języka polskiego podaje, że emitor to ‘zakład przemysłowy zanieczyszczający atmosferę’. I choć obydwa słowa wywodzą się z wyrazów emitować i emisja, najlepiej odróżniać emiter, czyli ‘elektrodę tranzystora oraz substancję emitującą promieniowanie’ od emitora.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski