enumeratywnie

Szanowny Panie Profesorze!
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mojej wątpliwości zawartej w zdaniu: „Od obowiązku ścisłego przestrzegania tajemnicy bankowej przewidziane są wyjątki, które dotyczą sytuacji enumeratywnie wyliczonych przez ustawodawcę w art. 104 ust. 2 prawa bankowego”. Ponieważ już sama enumeracja znaczy 'wyliczenie', więc czy nie bardziej zrozumiale brzmi: w sytuacjach wyliczonych w art. 25, ewentualnie enumeratywnie wymienionych?
Za odpowiedź z góry dziękuję
A. Bujko
Podzialem Pański niepokój i zgadzam się z Pana diagnozą. Enumeratywne wyliczenie to masło maślane, poza tym po co używać słowa tak erudycyjnego w tekście, który powinien być łatwo zrozumiały? Popieram więc pierwszą z dwóch propozycji zmian: w sytuacjach wyliczonych w art. 25.
Mirosław Bańko, PWN
    Język prawniczy jest odmianą języka naturalnego, może więc różnić się od niego znaczeniem poszczególnych słów i zwrotów. Moim zdaniem, tak jest właśnie w wypadku „wyliczenia enumeratywnego\'\'. Prawnicy stosują słowo enumeratywny, gdy chcą podkreślić, że katalog, o którym mówią, jest katalogiem zamkniętym – że prawodawca wszystkie elementy tego katalogu wymienia, że nie ma już innych, niż wymienione, możliwości. Jest to tzw. numerus clausus (w przeciwieństwie do katalogu otwartego, oznaczanego przez ustawodawcę m.in. poprzez zastosowanie zwrotu w szczególności). Wyliczenie dla prawników może więc być zarówno enumeratywne jak i nieenumeratywne.
    Karolina Bidzińska