erzac

W jaki sposób odmienia się słowo erzac / erzatz, chodzi mi w szczególności o celownik i narzędnik – o wymowę i pisownię.
Celownik erzacowi, narzędnik erzacem. Tak w wersji spolszczonej, ale oryginalny ersatz (nie erzatz) ma takie same końcówki. W wymowie bez różnicy: [er-zac]. Forma spolszczona jest, jak widzimy, zapożyczeniem fonetycznym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski