euro

Szanowni Profesorowie!
Co proponujecie zrobić z euro? Chyba nie można go (czy je?) zostawić w tej formie. Będziemy zatem kupować eurami, może eurosami? Będzie nam brakować… czego?
Marek
Nie kupujemy złotówkami, tylko za złotówki, więc nie sądzę, abyśmy kupowali eurami. Pewnie będziemy kupować za euro, a po jakimś czasie za eura, ponieważ euro, dziś nieodmienne, prawdopodobnie zacznie się odmieniać – podobnie jak studio, dawniej też nieodmienne.
Będzie nam wtedy brakować eur raczej niż eurów (wprawdzie mówimy studiów, ale ten rzeczownik ma miękkie zakończenie tematu fleksyjnego, inne niż euro).
Ciekawe, co będziemy mogli kupić za jedno euro (nie za jednego eura, bo euro to jednak rzeczownik nijaki). Jest to chyba ważniejsze od tego, jak nam się będzie euro odmieniać.
Mirosław Bańko