euro

Jakiego rodzaju jest rzeczownik euro? Czy jest to jedno euro, czy jeden euro? Google wyrzuca więcej trafień na jedno euro, ale wersji jeden euro jest również niemało.
Euro jest rodzaju nijakiego: to euro, jedno euro. Gdyby euro miałoby rodzaj męski, to prawdopodobnie, tak jak większość jednostek monetarnych tego rodzaju, okazałoby się rzeczownikiem żywotnym. Mówilibyśmy wtedy: „Kupiłem coś za jednego eura” (jak za jednego dolara). Ale przecież tak chyba nikt nie mówi.
Mirosław Bańko, PWN