event

Witam,
męczy mnie troche kwestia słowa event. Coraz częściej słyszy się je i widzi, ale czy moża je uznać za w pełni już w polszczyźnie zaakceptowane? Czy nadal należy traktować je jako zapożyczenie nadużywane w żargonie marketingowym? Jeśli poprawna jest tylko odpowiedź druga, to prosze o poradę, jakim słowem zastąpić event. Moim zdaniem, żaden z polskich odpowiedników nie oddaje w pełni znaczenia. Z góy serdecznie dziekuję.
Pozdrawiam.
Event nie został na razie przyswojony ortograficznie (nie piszemy ewent ani iwent), nie został też przyswojony fonetycznie (akcentujemy go na ostatniej sylabie). Najbardziej zaawansowana jest jego adaptacja fleksyjna, można już spotkać formy eventy, eventów itp., np.:
No cóż, nauczyłem się, czy to w rozmowach z politykami przy kampaniach, czy z biznesmenami, dla których robiłem różne eventy, wyłączać swoje receptory, gdy faceci zaczynają mówić jakimiś dziwnymi zdaniami i co chwila wrzucać, swoje „nieprawda?” albo „jak pan wie” (Andrzej Horubała, Farciarz).

W słownikach polskich eventu nie znalazłem. Polska Wikipedia podaje definicję za wąską: „określenie w języku potocznym, używane w odniesieniu do wydarzenia związanego z muzyką elektroniczną (np. festiwalem) lub z grami mmorpg (oznacza specjalne wydarzenie w grze, „święto”). Podaje jednak informację ważną dla chronologizacji słowa w polszczyźnie: „Określenie to zostało zaczerpnięte z zachodniej kultury pod koniec 2004 roku”.
Polski odpowiednik eventu to zazwyczaj po prostu wydarzenie. To polskie słowo może się nam wydać nazbyt zwyczajne, wyblakłe, ale taki jest właśnie powód wprowadzania do języka niektórych obcych, na pozór niepotrzebnych wyrazów – potrzeba odświeżenia słownictwa, ekspresji, emocjonalnego dostrojenia języka do nowych zjawisk, których stare słowa, jak się wydaje, nie opisują należycie. Por.:
Wraz z odejściem starego porządku, pojawiły się nowe określenia. Kaowców nazywa się teraz „event managerami”. To osoby zatrudniane przez modne kluby w dużych miastach. Ich zadaniem jest przygotowanie programów artystycznych, zatrudnienie didżejów, urządzanie imprez tematycznych i kontakt z mediami (Wiadomości Wrzesińskie).

W Internecie jest już mnóstwo eventów, często pisze się o nich w typowo marketingowej poetyce, np.:
Agencja Valkiria to grupa kreatywna, której główną działalnością jest organizacja eventów i imprez promocyjnych związanych z szeroko rozumianą rozrywką, grami komputerowymi i kulturą.

Agencja kreatywna ma oczywiście powody, aby także w naszych głowach wykreować nowy obraz rzeczywistości. A zrobić to można między innymi za pomocą słów.
Mirosław Bańko, PWN