fałszywe pozory

 
fałszywe pozory
30.11.2004
Witam!
Interesuje mnie poprawność zwrotu fałszywe pozory. Wydaje mi się on co najmniej podejrzany, jednak tutaj, w internecie, czytam w słowniku PWN-u definicję słowa mamić – „zwodzić kogoś fałszywymi pozorami”. Co ciekawe, przy synonimicznym manić jest już tylko „zwodzić kogoś pozorami”.
Pozdrawiam.
Dziękuję za ciekawy przykład, myślę, że zainteresują się nim miłośnicy i kolekcjonerzy pleonazmów. Dorzucę kilka innych przykładów: „Czy w samej rzeczy powrócił do jawy, czy też przebywa w innym śnie, który jest tylko fałszywym pozorem czuwania?” (S. Lem, Bajki robotów), „Zdaniem Woltera, przysłuchujący się teologom, a niechętni ludziom filozofowie mylą się aż nazbyt często i fałszywe pozory biorą za prawdziwe źródło naszych nieszczęść” (B. Baczko, Hiob, mój przyjaciel), „Australia jest ostatnim azylem spokoju na świecie i nie powinniśmy dopuścić, żeby osiedlały się tu pod fałszywymi pozorami jakieś podejrzane indywidua” (J. Kaczmarski, Plaża dla psów), „Ten argument opiera się na fałszywym pozorze” (Kultura, tzw. paryska). I najciekawszy: „Ale istnieją prawdziwe pozory i fałszywe pozory” (Cosmopolitan).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!