fanpage czy fan page, Facebookowy czy facebookowy?

fanpage czy fan page, Facebookowy czy facebookowy?
8.11.2011
8.11.2011
Szanowni Państwo,
zwracam się z pytaniem, jak poprawnie zapisać nazwę odpowiednika profilu firmy lub instytucji na Facebooku: fan page czy fanpage? Media stosują zarówno pisownią łączną, jak i rozdzielną. Jednocześnie, chcąc ominąć zapis fanpage (fan page) naszej firmy na Facebooku, powinienem napisać nasz facebookowy fanpage (fan page) czy raczej nasz Facebookowy fanpage (fan page)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Kowal
Wielka litera musiałaby oznaczać przymiotnik dzierżawczy (odpowiadający na pytanie czyj?), mała – przymiotnik jakościowy (jaki?). Sądzę, że posiadaczem strony na Facebooku jest jej twórca i użytkownik (choć krążą wieści o jakichś zawiłościach w tym zakresie). Piszmy więc np. profil facebookowy.
W dostępnych dokumentach Facebooka stosuje się na ogół pisownię fanpage (ale nie w pełni konsekwentnie). Sprawdziłem internetowe słowniki, by stwierdzić, że nie znają one jeszcze tego wyrazu, ale podawane przez nie zapisy, np. fan club, fan mail, sugerowałyby pisownię rozłączną. Dylemat jest nie do rozstrzygnięcia, proszę więc wybrać jedną z tych dwu form i stosować konsekwentnie tylko taką. Sugeruję zapis fan page.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego