farik?

Szanowni Eksperci,
w moim otoczeniu wiele starszych osób używa (akcentowanego na ostatnią sylabę) określenia farik, by powiedzieć o kimś, że jest obłąkany czy niespełna rozumu. Czy moglibyście dopomóc mi w ustaleniu etymologii tego słowa?
Pozdrawiam serdecznie,
Piotr
Szkoda, że nie napisał Pan więcej o swoim otoczeniu i wieku owych „starszych osób”. Zależnie od tego moglibyśmy poszukiwania ukierunkować na gwary ludowe, na zapożyczenia z języków obcych albo jeszcze inaczej. Akcent na ostatniej sylabie czyni hipotezę gwarową mało prawdopodobną. Może te osoby w Pana otoczeniu nie są wcale tak stare i używają angielskiego słowa freak (czyt. [frik]) o znaczeniu 'dziwak'?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Wydaje mi się, że mogę pomóc. Podejrzewam, że człowiek pochodzi z Wielkopolski, albo z Górnego Śląska, ponieważ ów farik z akcentem na i brzmi podobnie, jak niemieckie verrückt, co oznacza: \'ogłupiały, zwariowany\'. Na stronie Forvo (http://pl.forvo.com/word/verr%C3%BCckt) można posłuchać próbek nagranych przez Niemkę i Austriaka.
    Z poważaniem
    Jarosław Górski