faryngalizacja

Witam.
Pytanie z zakresu fonetyki: jakie konkretnie głoski wymagają faryngalizacji (czyli dodatkowego cofnięcia języka podczas artykulacji)?
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Redakcję.
Spółgłoski faryngalne to rodzaj spółgłosek szczelinowych występujących w niektórych językach, np. arabskim i somalijskim. O ile mi wiadomo, istnieją 2 takie głoski – dźwięczna i bezdźwięczna. Bliższe objaśnienie tego zagadnienia mogą dać jedynie filolodzy obeznani z językami, w których faryngalizacja występuje.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski