fiat, renówka itp.

Chciałam prosić o wyjaśnienie kwalifikacji słów typu fiat, renówka, harley, canon, lublin (marka samochodu), szczyrk, jelcz, nissan itd. Moim zdaniem są to nazwy własne, natomiast ktoś usilnie stara się mi wmówić, że tak nie jest. W związku z tym zdecydowałam się zwrócić z tym problemem do Specjalisty :)
Pozdrawiam
Z wyjątkiem renówki i być może szczyrku (szczyrka?) wszystkie wymienione przykłady mogą być nazwami zarówno firm lub marek, jak i produktów. W pierwszym wypadku należy je pisać wielką literą (np. rozmowy Fiata z FSM lub samochód marki Fiat), w drugim – małą literą (np. kolizja fiata z mercedesem). Tak przynajmniej każą przepisy ortograficzne. Praktyka jest różna, gdyż ludzie albo nie znają przepisów, albo czują jakiś wewnętrzny opór przed pisaniem małymi literami nazw produktów brzmiących identycznie jak nazwy firm.
Mirosław Bańko