filolog

Proszę o wyjaśnienie, który z poniższych zwrotów — w odniesieniu do osób, które ukończyły studia z zakresu filologii angielskiej — jest poprawny: filolog angielski czy filolog języka angielskiego?

Filologia to dyscyplina w obrębie nauk humanistycznych, zajmująca się badaniem języka i literatury jakiegoś narodu lub kręgu cywilizacyjnego. Mówimy i piszemy: filolog angielski, filolog słowiański, filolog polski. W zależności od specjalizacji w obrębie filologii – języko- bądź literaturoznawczej – dopuszczalne są także określenia typu: filolog języka angielskiego, filolog języka polskiego, filolog języka nowożytnego, filolog języków obcych; filolog literatury angielskiej, filolog literatury polskiej, filolog literatury klasycznej, filolog literatury współczesnej, filolog literatury aborygeńskiej itp.

Adam Wolański