forty mokotowskie i droga pożarowa

Czy o forcie mokotowskim piszemy w liczbie pojedynczej czy mnogiej? Wielką czy małą literą? Jaka jest różnica między drogą pożarową a przeciwpożarową?
Możemy pisać o forcie mokotowskim i fortach mokotowskich (jeśli jest ich wiele). Gdy wybierzemy formę liczby pojedynczej, możemy użyć wielkiej litery, dając do wiadomości, że mamy na myśli jeden jedyny fort, określany taką nazwą, albo małej litery, dając do zrozumienia, że chodzi o nam o jakiś tam fort na Mokotowie. Wybór między wielką a małą literą często zależy od intencji piszącego. Dr Jan Grzenia wypowiadał się o tym ostatnio w naszej poradni, radzę spojrzeć do jego odpowiedzi.
Co zaś się tyczy drogi pożarowej i przeciwpożarowej, to powiedziałbym tak: ta pierwsza jest po to, aby strażacy mogli dojechać do pożaru, ta druga – jak sugeruje nazwa – mogłaby być po to, aby pożar nie wybuchł. Nie znam jednak dróg zapobiegających pożarom, a dostępne mi przykłady użycia nazwy droga przeciwpożarowa pokazują, że funkcjonuje ona w praktyce jako rzadszy synonim drogi pożarowej.
Mirosław Bańko, PWN