gawot

Pytanie muzyczne: Gawot - jeden z tańców dworskich, o tempie umiarkowanym i parzystym metrum. Czy zwrot "W miniaturze muzycznej nawiązałem do gawotu" jest poprawny i dopuszczalny?

W mojej opinii jak i wg. SJP poprawna odmiana w dopełniaczu, to "gawota", jednakże w programie pewnej Akademii Muzycznej znalazłem taki, a nie inny zwrot.

Rzeczownik gawot (z fr. gavotte) ma w dopełniaczu liczby pojedynczej końcówkę -a (gawota), podobnie jak wiele innych nazw tańców, por. np. fokstrot – fokstrota, krakowiak – krakowiaka, mazurek – mazurka. Ponadto – podobnie jak inne nazwy tańców – ma biernik równy dopełniaczowi, por. tańczono fokstrota, gawota, poloneza, walca.

Adam Wolański