gdański

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, jakim przyrostkiem utworzono nazwisko gdański. Czy jest to -i, -ski, czy może -ański i w jaki sposób to można zweryfikować?
Z góry dziękuję.
Słowo gdański pochodzi od nazwy Gdańsk. Zostało utworzone za pomocą przyrostka słowotworczego -sk- (przyrostek ten nałożył się na końcową część tematu fleksyjnego podstawy, tworząc z nią tzw. węzeł morfologiczny) i przyrostka fleksyjnego -i, będącego tutaj końcówką. Przyrostki -sk- oraz -i łatwo znaleźć w innych przymiotnikach tworzonych od nazw miejscowych, na ogół jednak nie zawierają one węzła morfologicznego, np. warszaw-sk-i.
Mirosław Bańko, PWN