gdy i kiedy

Zastanawiam się, czy używanie słów gdy i kiedy jest bez znaczenia. Czy gdy jest synonimem do słowa kiedy, czy jednak są sytuacje, kiedy trzeba użyć wyłącznie słowa gdy?
Pozdrawiam,
Paula
Proszę obejrzeć uważnie hasła gdy i kiedy w słowniku języka polskiego, a znajdzie Pani niejedną różnicę. Na przykład Inny słownik języka polskiego PWN notuje zwrot wtedy i tylko wtedy, gdy (używany zwłaszcza w logice i matematyce), który nie ma odpowiednika z wyrazem kiedy. Z drugiej strony wyrażeń mało kiedy i rzadko kiedy nie używa się z wyrazem gdy. Najważniejsza różnica polega na tym, że kiedy – samo lub poprzedzone przyimkiem – jest używane do tworzenia pytań, np. „Kiedy wrócisz?” lub „Od kiedy się znacie?”. W tej funkcji nie można użyć słowa gdy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski