gdzieżby czy gdzież by?

Szanowni Państwo,
czy w następującym przypadku:
— Proszę usiąść na fotelu.
— Jasne. A gdzieżby indziej?

mamy do czynienia z zaimkiem pytajnym, czy też z partykułą retorycznopytajną? Krótko mówiąc: powinno być gdzież by czy gdzieżby?
Pozdrawiam
Jest to zaimek pytajny, ponieważ odpowiada na pytanie ‘w którym miejscu?’, partykuła wyrażałaby raczej treść ‘wcale nie, skądże’. W związku z tym trzeba pisać z odstępem. Różnicę tę objaśnia Wielki słownik ortograficzny PWN w regule [164].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski