głosować, głosowanie + nad, za lub przeciw/ przeciwko

„Głosowanie uchwał” — nie mogę się do tego przyzwyczaić, bo jestem bardziej przyzwyczajony do „głosowanie nad uchwałami”. Przed chwilą w PR III : „za chwilę rozpocznie się głosowanie uchwał”.

Zarówno czasownik głosować, jak i rzeczownik odczasownikowy głosowanie wymagają przyimka nad (+ czym), za (+ czym) lub przeciw/ przeciwko (+ czemu), por.

  • głosować nad budżetem, nad nowelizacją, nad projektem, nad traktatem, nad uchwałą, nad ustawą, nad wotum nieufności;
  • głosować przeciw/ przeciwko poprawce, przeciw/ przeciwko projektowi, przeciw/ przeciwko propozycji, przeciw/ przeciwko ustawie, przeciw/ przeciwko ratyfikacji, przeciw/ przeciwko wnioskowi;
  • głosować za nowelizacją ustawy, za odrzuceniem, za poprawką, za przyjęciem, za rozwiązaniem, za uchwaleniem, za wnioskiem;
  • głosowanie nad poprawką, nad ustawą, nad wdrożeniem czegoś;
  • głosowanie przeciw/ przeciwko projektowi, przeciw/ przeciwko ustawie;
  • głosowanie za przyjęciem czegoś, za przystąpieniem do czegoś, za ratyfikacją czegoś.

Za niepoprawne są uznawane bezprzyimkowe schematy składniowe typu: {głosować + co} (np. *głosować poprawkę, ustawę, wniosek) oraz {głosowanie + czego} (np. *głosowanie poprawek, ustawy, wniosku).

Adam Wolański