główna postać w operze Madame Butterfly

główna postać w operze Madame Butterfly
27.06.2013
27.06.2013
Jak powinno się zapisywać imię głównej bohaterki Madame Butterfly Giacoma Pucciniego: Cio-cio-san czy Cio-Cio-San?
W polskich książkach znalazłem zapisy Cho-Cho-San i Ch-cho-san, wiec wariancja jest jeszcze większa, niżby wynikało z Pana pytania. Najbardziej miarodajne wydają mi się tu źródła włoskie. Italianista mógłby przeprowadzić obszerniejszą kwerendę, ja ograniczyłem się do zajrzenia do włoskiej Wikipedii: stosuje ona pisownię Cio-Cio-San, podaje również w transkrypcji formę japońską Chōchō-san.
Japonista, prof. Romuald Huszcza z Uniwersytetu Warszawskiego, którego poprosiłem o konsultację, zwrócił uwagę, że w języku japońskim Madame Butterlfy tłumaczy się jako Chōchō-fujin, czyli 'Pani Motyl', gdyż tytuł fujin przysługuje w stylu formalnym kobietom zamężnym. Potocznie zaś, w tonie lekko poufałym, bohaterka opery Pucciniego nazywana jest przez Japończyków Chōchō-san (gdzie chōchō 'motylek' powstało przez powtórzenie morfemu chō 'motyl'). Wynikałoby stąd, że gdy mowa o operze, należałoby stosować formę Chōchō-fujin, a gdy mowa o bohaterce, to Chōchō-san. To jednak teoria, miłośnicy muzyki przyzwyczaili się już do wersji Cio-Cio-San, znanej z libretta, oraz do obocznego zapisu Cho-cho-san, bliższego systemowi Hepburna, często używanemu na Zachodzie do transkrypcji imion i nazwisk japońskich.
W sumie bowiem „nikogo nie interesuje tutaj prawdziwe brzmienie japońszczyzny, a jedynie muzyczne brzmienie Orientu w europejskim tworzywie muzycznym odgrywane” – konkluduje prof. Huszcza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!