go

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie najbardziej odpowiednia pisownia nazwy gry go. Spotyka się formy go, Go i GO. Po przeczytaniu porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/b-nazwy-gier-b;7890.html wybrałbym małe litery, natomiast znajomy gracz twierdzi, że najczęściej widuje ostatni z wymienionych zapisów. Ciekaw jestem, na ile wyróżnianie tej nazwy w pisowni może być spowodowane niewielką jeszcze popularnością gry (w stosunku np. do brydża) oraz jej homonimicznością.

Z poważaniem

Czytelnik

Słowniki (w tym ortograficzne), encyklopedie i wydawnictwa specjalistyczne (np. Przewodnik gier Lecha Pijanowskiego) nie pozostawiają wątpliwości, że nazwę go piszemy małą literą. Popularność gry ani homonimiczność jej nazwy nie wpływają na użycie wielkich liter.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski