gościec i reumatyzm

Szanowni!
Co etymologicznie znaczy słowo gościec, a co reumatyzm? Czy słów tych można używać wymiennie?
Artur
Pochodzenie wyrazu gościec jest bardzo interesujące. Z formalnego punktu widzenia jest to zdrobnienie od gość, tzn. ‘maleńki, miły gość’. Znaczeniowo – eufemistyczna ludowa nazwa choroby, oparta na głęboko zakorzenionym przekonaniu o możliwości zjednywania sobie chorób przez obdarzanie ich przyjemnymi nazwami. Dlatego też Słowianie często nazywają groźne lub dokuczliwe choroby ciotkami, kumami. Według wierzeń ludowych gościec jest u każdego człowieka w ukryciu i ujawnia się w różnej postaci. Dlatego gościec oznaczał dawniej różne choroby, m.in. choroby psychiczne, bóle głowy, łupież, kołtun, a ostatnio – reumatyzm.
Reumatyzm to wyraz zapożyczony z łac. rheumatismus, a to z grec. rheumatismos. Funkcjonuje jako termin medyczny na oznaczenie grupy ostrych lub przewlekłych schorzeń tkanki łącznej charakteryzujących się bólami oraz zmianami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi w obrębie narządów ruchu (w stawach, mięśniach, wiązadłach i ścięgnach).
W słownikach polszczyzny ogólnej oba wyrazy, gościec i reumatyzm, występują jako synonimy, są używane wymiennie, bądź też gościec jest definiowany jako ‘grupa chorób reumatycznych’ (tzn. ma węższy zakres znaczeniowy niż reumatyzm).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
    O formie Szanowni otwierającej list wypowiadała się na łamach naszej poradni prof. Małgorzata Marcjanik (zob.).
    Red.