gramatyka

Czy istnieje słowo gramatyka w znaczeniu poradnika językowego itp.? Spotkałem się kilkakrotnie z określeniami typu, że coś podają wszystkie gramatyki itp. Mówi tak również profesor Miodek. A mnie się wydawało, że gramatyka to tylko nauka o języku (rzeczownik niepoliczalny).
Do czego to przyszło, że nawet polszczyzna prof. Miodka budzi podejrzenia! Gramatyka to po pierwsze zbiór reguł opisujących budowę zdań i wyrazów, po drugie – dział językoznawstwa zajmujący się formułowaniem tych reguł, po trzecie – podręcznik, który je zawiera. Tylko w drugim z tych znaczeń omawiany rzeczownik jest niepoliczalny.
Słowo gramatyka bywa też używane przenośnie, np. w tytule niedawno wydanej książki Gramatyka cywilizacji.
Mirosław Bańko, PWN