grzeczność w grach RPG

 
grzeczność w grach RPG
7.07.2009
Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy spolszczonych gier komputerowych, w których obok dialogów w oryginalnym języku pojawiają się podpisy w języku polskim. W przypadku, gdy jakaś postać zwraca się do głównego bohatera (to jest gracza), słowo panie (np. w wyrażeniu panie Kowalski) powinno być zapisane z dużej, czy z małej litery? Zgaduję, że z małej, ponieważ postać, która się do nas odzywa, jest fikcyjna, ale chciałbym poznać Państwa opinię.
Pozdrawiam,
Sebastian
Moim zdaniem w obrębie dialogów gier komputerowych powinno się stosować te same zasady grzeczności, które obowiązują „w realu”. Mamy tam wprawdzie do czynienia ze światem wykreowanym, ale uczestnik gry wtapia się w ten świat, stając się jednym z bohaterów. Jeśli prowadzi daną postać, to sam staje się partnerem dialogu.
Formy adresatywne typu panie Kowalski – to jest formy pan, pani plus nazwisko – są niezgodne z normą grzecznościową języka polskiego (inaczej jest na przykład w języku niemieckim). Po polsku należałoby raczej powiedzieć do partnera proszę Pana lub Panie…, dodając tytuł bądź imię, w zależności od stopnia zażyłości z partnerem komunikacji.
Jeżeli zaś w dialogu komputerowym mowa jest o bohaterze, do którego się bezpośrednio nie zwracamy (z którym nie prowadzimy rozmowy), można o nim napisać, zaczynając od małej litery: pan Kowalski. Chyba że byłaby to osoba o dużym prestiżu, wówczas – tak jak w rzeczywistości niekomputerowej – napisałoby się Pan Dyrektor Kowalski.
Małgorzata Marcjanik, prof., UW
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!