gwara a żargon

 
gwara a żargon
25.04.2005
Czy specyficzne słownictwo internetowe należy określać jako gwarę, czy jako żargon. Z encyklopedycznych definicji wynika, że gwara to odmiana terytorialna języka narodowego, natomiast żargon to odmiana środowiskowa. Zastanawia mnie niekonsekwencja, gdy mówi się np. o gwarze myśliwskiej, uczniowskiej itp.
K. Piwowski
Podaną definicję gwary można nazwać klasyczną. Od dawna, również w publikacjach naukowych, stosuje się termin gwara w rozszerzonym znaczeniu, stąd terminy gwara studencka, miejska i wiele podobnych. W związku z tym mowę ludności wiejskiej można nazywać gwarą ludową lub terytorialną.
Termin żargon jest nacechowany negatywnie, toteż językoznawcy nie używają go chętnie. Dysponujemy jeszcze m.in. terminami język specjalny i slang, którym jednak gwary środowiskowej nie udało się wyrugować. Wynika stąd, że ta dwuznaczność terminu nie przeszkadza piszącym o odmianach językowych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!