h i ch

Dzień dobry!
Czy głoski h i ch uznaje się za bezdźwięczne? (tak jak podaje gramatyka Piotra Bąka) Czy też h – dźwięczne, a ch bezdźwięczne? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż kazałam córce uczyć się z gramatyki Bąka, a jej Nauczycielka ma odmienne zdanie i teraz możemy mieć problem.
Pozdrawiam
Zarówno h, jak i ch są w polszczyźnie ogólnej wymawiane bezdźwięcznie, tę samą głoskę wymawiamy więc np. na początku wyrazów huta i chudy. W niektórych kontekstach może dojść do udźwięcznienia wymienionych głosek, ale zjawisko to dotyczy jednakowo obu, np. nazwisko Bahdaj ma dźwięczne [x], podobnie jak słowo klechda.
Ze zróżnicowaniem wymowy liter h i ch można się spotkać na pograniczu wschodnim (jest to wynik wpływu gwar ukraińskich i białoruskich) oraz na południowym Śląsku (pod wpływem czeskim). Użytkownicy tamtejszych gwar nie mają kłopotu z opanowaniem pisowni hch, ponieważ słyszą różnicę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski