hebd

W słowniku Doroszewskiego jest chebd, roślina, Sambucus ebulus. W słowniku ortograficznym PWN chebd. W encyklopedii PWN hebd. W Wikipedii hebd, tak samo w innych słownikach. Jaka jest prawidłowa pisownia tego wyrazu?
Prawidłowa pisownia tego wyrazu to hebd. Prawidłowa botaniczna nazwa polska brzmi bez hebd (obocznie bez dziki hebd, bzowina hebd), łacińska – Sambucus ebulus.
W potocznej świadomości bez to ozdobny lilak – krzew o pachnących kwiatach, zwykle białych lub lila. Czym innym jest bez hebd i bez czarny – pierwszy to krzew o trujących jagodach, drugi to krzew leczniczy. Problem w tym, że bez (lilak) oraz bez hebd i bez czarny są jednostkami systematycznymi różnej rangi: lilak (bez lilak, potocznie bez, łac. Syringa) to odrębny rodzaj równoważny rangą rodzajowi bez (bez dziki, bzowina, łac. Sambucus), w obrębie którego występują m.in. trujący gatunek bez hebd (bez dziki hebd, bzowina hebd, hebd) oraz leczniczy gatunek bez czarny.
Obecnie dla rodzaju bez (bez dziki, bzowina) jest sugerowana przez dendrologów jako pierwszoplanowa nazwa bzowina, dla gatunku bzowina hebd—aby nie mylić z rodzajem—lilak (bez lilak, potocznie bez). W takim wypadku nazwa bez byłaby dla dwóch rodzajów synonimiczna lub potoczna. Nazwa hebd nadal pozostałaby epitetem gatunkowym lub nazwą synonimiczną i potoczną.
Teresa Zioło-Skałecka, PWN