heretyk

Szanowni eksperci,

Ostatnio dręczy mnie pewne zagadnienie językowe na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, dlatego postanowiłem zwrócić się tu o pomoc. Czy słowo heretyk w obecnym języku ma znaczenie pejoratywne?

Z wyrazami szacunku

Wyraz heretyk ma w polszczyźnie dwa zasadnicze znaczenia. W użyciu specjalistycznym oznacza ‘wyznawcę poglądów religijnych sprzecznych z dogmatami religii panującej’. Można go także używać w znaczeniu przenośnym w odniesieniu do ‘człowieka głoszącego poglądy zbyt śmiałe, nieuznane przez powszechną opinię’. W obu tych znaczeniach omawiany tu wyraz nie jest nacechowany emocjonalnie. Należy jednak pamiętać, że wyrazy neutralne w słowniku czasem nabierają znaczeń pejoratywnych w tekście. Gdy te tekstowe, doraźne konotacje są dostatecznie częste, mogą wpłynąć na odbiór słowa jako takiego. Uwagi tej nie można – przynajmniej na razie – odnieść do słowa heretyk.

Adam Wolański