heretyk

heretyk

16.07.2022
16.07.2022

Szanowni eksperci,


Ostatnio dręczy mnie pewne zagadnienie językowe na które nie mogę znaleźć odpowiedzi, dlatego postanowiłem zwrócić się tu o pomoc. Czy słowo heretyk w obecnym języku ma znaczenie pejoratywne?


Z wyrazami szacunku

Wyraz heretyk ma w polszczyźnie dwa zasadnicze znaczenia. W użyciu specjalistycznym oznacza ‘wyznawcę poglądów religijnych sprzecznych z dogmatami religii panującej’. Można go także używać w znaczeniu przenośnym w odniesieniu do ‘człowieka głoszącego poglądy zbyt śmiałe, nieuznane przez powszechną opinię’. W obu tych znaczeniach omawiany tu wyraz nie jest nacechowany emocjonalnie. Należy jednak pamiętać, że wyrazy neutralne w słowniku czasem nabierają znaczeń pejoratywnych w tekście. Gdy te tekstowe, doraźne konotacje są dostatecznie częste, mogą wpłynąć na odbiór słowa jako takiego. Uwagi tej nie można – przynajmniej na razie – odnieść do słowa heretyk.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!