hiperplazja

Dzień dobry,
chciałbym zapytać o przymiotnikową formę słowa hiperplazja (rozrost). W medycznych źródłach spotyka się najczęściej formę hiperplastyczny, np. hiperplastyczna tkanka. Mi takie określenie sugeruje tkankę bardzo plastyczną, a nie nadmiernie rozrośniętą. Czy nie właściwsza byłaby forma hiperplazyjna?
Dziękuję i pozdrawiam
Z. Gosławski
Przymiotniki od rzeczowników zakończonych na -azja mają różne zakończenia w polszczyźnie, hiperplazja jednak rozwija ten sam grecki rdzeń, który jest w plastiku, skojarzenie z przymiotnikiem plastyczny jest więc zasadne.
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że nie zaczynamy zdania od mi, podobnie jak nie zaczynamy go od ci, go ani mu. Wszystkie te cztery formy występują wyłącznie w pozycjach nieakcentowanych, pod akcentem należy je więc zamieniać na mnie, ciebie lub tobie, jego oraz jemu. „Mnie takie określenie sugeruje…” byłoby poprawnie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...