hipochondria

hipochondria
25.10.2004
25.10.2004
Czy istnieje w języku polskim słowo, które jest antonimem samo dla siebie (sic!)? Spotkałem się z definicją słowa hipochondria oznaczającą: 'chorobliwy niepokój o własne zdrowie', jak również 'bagatelizowanie wszelkich dolegliwości'. Druga definicja jest bardzo rzadko stosowana, lecz figuruje w encyklopediach medycznych; a co za tym idzie mamy tu do czynienia ze słowem, którego definicje są dla siebie przeciwstawne znaczeniowo.
Pozdrawiam.
Muszę się przyznać, że nie znałem tego drugiego znaczenia. Jeśli ono naprawdę jest w użyciu, to byłby to przykład tego, jak jedno słowo może oznaczać pojęcia wręcz przeciwstawne. Innym przykładem jest handicap, raz oznaczający utrudnienie, innym razem zaś ułatwienie. To przynajmniej łatwo zrozumieć: coś, co jest utrudnieniem dla jednej strony, np. w jakiejś rywalizacji, dla drugiej stanowi ułatwienie.
Dziękuję za ciekawy list. Odwzajemniam się zagadką: „Które słowo jest synonimem synonimu i antonimem antonimu?”. Żeby nie psuć zabawy, powiem tylko, że jest to słowo na literę S.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego