historyczne nazwy miejscowości

Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o poprawność stosowania historycznych polskich nazw miejscowości (i nie tylko), które zostały wyparte przez ich obce (najczęściej niemieckie) odpowiedniki. Czy poprawnym jest nazywanie Kaliningradu Królewcem, LöcknitzŁęknicą, PeenemündePianoujściem itd.?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź,
Konrad Głos
Najprostsza sprawa z Królewcem, bo używania tej nazwy jako podstawowej zaprzestano u nas dopiero po II wojnie światowej (nazwa Kaliningrad została nadana w roku 1946). Jeśli jednak odnosimy się do wcześniejszej historii Polski i miasta, powinniśmy używać właśnie tej formy.
Pozostałe nazwy oznaczają miejscowości niewielkie, są więc słabiej rozpoznawalne. Gdy decydujemy się na ich użycie, powinniśmy pamiętać, że ich znajomość wśród Polaków jest ograniczona. Oznacza to, że zwykle wymagają objaśnienia. Trzeba też pamiętać, że jako przestarzałe i bardzo rzadkie mocno zwracają na siebie uwagę. W praktyce te polskie formy są zwykle tylko wymieniane jako synonimy nazw współczesnych, brak raczej sposobności do innego użycia.
Te ograniczenia nie zmieniają faktu, że są to nazwy poprawne. A skoro tak, można ich używać.
Jan Grzenia