hodowla owczarka

Która forma jest poprawna: hodowla owczarka niemieckiego czy hodowla owczarków niemieckich?
Proszę o wyjaśnienie.
Domyślam się, że przedmiotem hodowli nie będzie tylko jeden owczarek, więc liczba pojedyncza miałaby być użyta w funkcji liczby mnogiej. Użycia takie mają albo znaczenie gatunkowe (por. Owczarek jest psem), albo zbiorowe (jak w Pana przykładzie). Z pierwszą sytuacją spotykamy się często w stylu naukowym, z drugą zwykle w środowiskowych odmianach polszczyzny, ale czasem też w polszczyźnie ogólnej. Więcej o tym – zob. np. Mały słownik wyrazów kłopotliwych, hasło połów dorsza, skup truskawki itp
Wracając do Pana przykładów, trzeba powiedzieć, że zasadniczo oba są poprawne. Pierwszy brzmi bardziej oficjalnie, drugi bardziej naturalnie. Osobiście opowiadam się za drugim, ale niewykluczone, że pierwszy będzie budził większy szacunek u potencjalnych klientów i pomnażał zysk hodowcy. Proszę popytać więc znajome osoby, jakie byłoby ich wrażenie.
Mirosław Bańko, PWN