hoja

Witam serdecznie,
bardzo proszę o podanie prawidłowej odmiany słowa hoja – w liczbie pojedynczej i mnogiej. Na jednym z popularnych forów o kwiatach w domu, na balkonie i w ogrodzie, słowo to bardzo często jest odmieniane, ale mimo wszystko mamy różne wątpliwości…
Dziękuję z góry i serdecznie pozdrawiam
Iwona Anna
Hojahoi, hoję, hoją. W liczbie mnogiej – hoje, hoi lub hoj, hojom itd. Podobnie odmieniają się boja, sekwoja i zbroja, ale słowniki podają dla nich tylko jeden D lm, mianowicie z końcówką -i, podczas gdy dla hoi są łaskawsze.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski