hołd i pamiątka

Hołd się składa, oddaje, ale w wyrażeniu w hołdzie Słowackiemu czasownik nie występuje. Trudno natomiast powiedzieć, co się robi z pamiątką, kiedy się dziecku nadaje imię na pamiątkę Słowackiego. Czy można o takim imieniu powiedzieć, że jest pamiątką Słowackiego, a o samym akcie nadania, że jest hołdem Słowackiemu (właśnie tak, tzn. z pominięciem imiesłowu, a nie hołdem oddanym Słowackiemu)?
Przejrzenie przykładów w Korpusie Języka Polskiego PWN (dostępnym na stronie internetowej wydawnictwa) pokazuje, że majczęściej mówimy o hołdzie złożonym komuś, rzadziej o hołdzie dla kogoś. Konstrukcja hołd Słowackiemu jest jednak zrozumiała, a nawet – zdaje się – znajduje potwierdzenie w słownikach poprawnej polszczyzny PWN.
Czy o imieniu Juliusz, nadanym dziecku, można powiedzieć, że jest pamiątką Słowackiego? Mówi się raczej o pamiątce jakiegoś zdarzenia oraz o pamiątce po kimś lub po czymś (zob. Inny słownik języka polskiego PWN). Być może na tle szerszego kontekstu czyjeś imię jako pamiątka Słowackiego by się obroniło, ale trudno mi taki kontekst zbudować.
Mirosław Bańko, PWN