homologiczny

Z jakim przypadkiem łączy sie wyraz homologiczny? Przykład: homologiczne im pióra ptaków (tak jak odpowiadające im) czy homologiczne do nich pióra ptaków (tak jak podobne do nich)?
Dziękuję, pozdrawiam.
Najczęstsze konstrukcje to homologiczny z czymś (jak zgodny z czymś) i homologiczny do czegoś (jak podobny do czegoś). Połączenia z celownikiem są dużo rzadsze, można więc mieć wątpliwości, czy są w ogóle poprawne.
Mirosław Bańko