hotel Sobieski

hotel Sobieski
25.10.2011
25.10.2011
Witam serdecznie,
chciałabym spytać, jak/czy odmieniać nazwy hoteli zawierające przymiotnik bądź nazwisko – przykładowo: powiemy „Zatrzymałem się w hotelu Sobieski” czy „…w hotelu Sobieskim”? „W hotelu Królewskim” czy „w hotelu Królewski”? Logika nakazuje mi normalnie odmieniać te nazwy przez przypadki, jednak w bardzo wielu źródłach spotykam się ze zwrotami, w których odmienia się tylko słowo hotel, a nazwę własną pozostawia niezmienioną, dlatego wolę upewnić się u eksperta.
W wymienionych nazwach odmieniamy tylko słowo hotel. Jest to funkcjonalne, gdyż zdania typu „Przyjechaliśmy do hotelu Sobieskiego byłyby dwuznaczne”, nasuwałyby myśl o właścicielu.
W odpowiedzi zastosowałem wybraną przez Panią pisownię słowa hotel, skądinąd zgodną z par. [83] zasad pisowni WSO. Lektura tej zasady pokazuje jednak, że i zapis wielką literą jest uzasadniony, jeśli słowo hotel należy do nazwy danego przedsiębiorstwa, a nie jest jedynie jego nazwą gatunkową. Ostatecznym argumentem mogą być dokumenty rejestracyjne hotelu, ponieważ jednak większość z nas nie ma do nich dostępu, nie popełnimy błędu, pisząc na wszelki wypadek hotel Sobieski.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego