hotel Sobieski

Witam serdecznie,
chciałabym spytać, jak/czy odmieniać nazwy hoteli zawierające przymiotnik bądź nazwisko – przykładowo: powiemy „Zatrzymałem się w hotelu Sobieski” czy „…w hotelu Sobieskim”? „W hotelu Królewskim” czy „w hotelu Królewski”? Logika nakazuje mi normalnie odmieniać te nazwy przez przypadki, jednak w bardzo wielu źródłach spotykam się ze zwrotami, w których odmienia się tylko słowo hotel, a nazwę własną pozostawia niezmienioną, dlatego wolę upewnić się u eksperta.
W wymienionych nazwach odmieniamy tylko słowo hotel. Jest to funkcjonalne, gdyż zdania typu „Przyjechaliśmy do hotelu Sobieskiego byłyby dwuznaczne”, nasuwałyby myśl o właścicielu.
W odpowiedzi zastosowałem wybraną przez Panią pisownię słowa hotel, skądinąd zgodną z par. [83] zasad pisowni WSO. Lektura tej zasady pokazuje jednak, że i zapis wielką literą jest uzasadniony, jeśli słowo hotel należy do nazwy danego przedsiębiorstwa, a nie jest jedynie jego nazwą gatunkową. Ostatecznym argumentem mogą być dokumenty rejestracyjne hotelu, ponieważ jednak większość z nas nie ma do nich dostępu, nie popełnimy błędu, pisząc na wszelki wypadek hotel Sobieski.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski