Gotowy do wyjścia a gotowy na wyjście

Gotowy do wyjścia to forma poprawna. Jak potraktować zapis: gotowy na wyjście?
Obie formy są poprawne, ale różnią się znaczeniem. Konstrukcja gotowy do (gotowy do wyjścia, gotowy do drogi, uczeń gotowy do szkoły itd.) znaczy ‘przygotowany, żeby coś robić’ (wyjść, jechać, chodzić do szkoły itd.). Wyrażenie gotowy na (Nie był gotowy na wyjazd z kraju. Po pięciu latach od śmierci męża była gotowa na nowy związek.) znaczy ‘psychicznie przygotowany do tego, by coś robić, by coś nastąpiło’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski