Lubelszczyzna jako synonim województwa lubelskiego

Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy zamienne stosowanie określeń Lubelszczyzna i województwo lubelskie jest poprawne. Spotkałam się z sytuacjami, w których jako Lubelszczyznę określano cały obszar dzisiejszego województwa lubelskiego, stąd wątpliwości.
Na tak postawione pytanie zapewne inaczej odpowie historyk, inaczej geograf, inaczej dialektolog, a inaczej np. pracownik samorządu. Na pewno z historycznego i geograficznego (a przez to też – dialektologicznego) punktu widzenia nazwy Lubelszczyzna i województwo lubelskie nie są tożsame – współczesna jednostka administracji terytorialnej bowiem nie odpowiada terytorium ukształtowanemu w wyniku dawnych procesów historycznych. Jednak, jak Pani słusznie zauważa, obecnie nazywa się Lubelszczyzną województwo lubelskie – taka praktyka podyktowana jest zapewne chęcią urozmaicenia słownictwa (unikania powtórzeń wyrażenia województwo lubelskie w tekście) oraz rezygnacji (w wielu kontekstach) z wyrażenia nacechowanego oficjalnością (województwo lubelskie). Jak więc widać, użycie takie choć pozbawione podstaw historycznych, wydaje się uzasadnione.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski