Nie dotknij! a Nie dotykaj!

Szanowni Państwo!
Zastanawia mnie poprawność wyrażeń nie dotknij, nie owiń, nie spójrz, nie zbliż. Czy taka forma czasownika jest poprawna, czy powinniśmy jednak napisać nie dotykaj, nie owijaj, nie patrz, nie zbliżaj?

Małgorzata
Zasadniczo w negacji posługujemy się czasownikiem niedokonanym, nawet jeśli ma on wyrażać czynność jednorazową: Nie jedz tego!, Nie zbliżaj się do mnie!, Nie mów mi tego!. Zanegowane formy czasowników dokonanych (nie zjedz, nie zbliż, nie powiedz) mogłyby być użyte w wyjątkowych kontekstach – takich, w których chcemy podkreślić krótkotrwałość czynności (np. Nie zjedz tego od razu!, Nie powiedz mi tylko, że o tym nie wiedziałeś!).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski