Specjalista

Zgodnie z jedną z porad w tutejszej poradni piszemy specjalista ds. zarządzania, a nie specjalista zarządzania. Z drugiej strony jest jednak specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a nie specjalista ds. anestezjologii i intensywnej terapii. Od czego zależy, kiedy stosujemy formę z ds.?
Rzeczownik specjalista może wchodzić w różne połączenia, nie tylko w te przywołane w pytaniu. Mówimy więc: specjalista anestezjolog (specjalista + nazwa osobowa), specjalista budownictwa / anestezjologii (specjalista + nazwa branży), specjalista w dziedzinie anestezjologii (specjalista + w dziedzinie + nazwa branży), specjalista od feng shui (specjalista od + nazwa dziedziny, zwykle nienaukowej), specjalista do spraw (ds.) zarządzania (specjalista + nazwa dziedziny kojarzona z określonymi czynnościami). Nie ma jednoznacznych zasad, które by określały zakres użycia poszczególnych konstrukcji – wydaje się, że zakresy podane w wyjaśnieniach nawiasowych odnoszą się do najbardziej typowych sytuacji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski