-i czy -ii?

Szanowni Państwo!
Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieją zasady regulujące pisownię dopełniacza rzeczowników rodzaju żeńskiego zakończonych na i. A mianowicie kiedy w końcówce stosuje się pojedyncze i, jak w przypadku ziemi, a kiedy podwójne, jak w przypadku szałwii?
Pozdrawiam serdecznie
Pisownię szałwii uzasadnia się obcym pochodzeniem tego słowa, kryterium to jest jednak kłopotliwe w użyciu, gdyż obcość wielu wyrazów już się zatarła. O wyborze końcówki -i albo -ii decudują też inne czynniki, np. wymowa formy mianownika lp. Temat ten był wielokrotnie omawiany w naszej poradni, prosimy wyszukać porady zawierające ciąg liter '-ii'.
Mirosław Bańko, PWN