iPhone

Interesuje mnie odmiana słowa iPhone w narzędniku. Według zasad odmiany słów zakończonych niemym -e iPhone staje się w tym przypadku iPhone’em. Czy nie istniałaby jednak możliwość zapisania nazwy tego produktu w innej formie, tzn. iPhonem? Na przykład ze względu na dobrze przyswojony w języku polskim morfem -fon, który iPhone zawiera? A jeśli byłoby to możliwe, czy w takim odmiana tego słowa we wszystkich pozostałych przypadkach powinna być inna?

Pozdrawiam
Ida
Narzędnik iPhonem byłby formą rzeczownika, którego mianownik brzmi iPhon. Jak jednak wiemy, nazwa telefonu najnowszej generacji to iPhone (nie: iPhon), dlatego musimy zachować tu e przed końcówką fleksyjną. Inaczej jest ze smartfonem, który już całkowicie się spolszczył: smartfon, smartfona itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski