iPod – ipody?

Szanowni Eksperci!
Nazwą własną znanego odtwarzacza plików MP3 jest iPod. Czy o urządzeniach tego typu jako wytworach przemysłowych lepiej napisać ipody czy iPody?
Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku,
Jakub Szymczak
Trudno tu stosować zasady naszej pisowni, bo odnoszą się one przede wszystkim do zapisu wielką literą pierwszej litery wyrazu. Zanim reguły pisowni stawią czoła tej nowości językowej, możemy przyjąć, że w nazwach firmowych typu iPod, eMarket zastosowano wyróżnienie wielką literą. Ta wprawdzie występuje na drugim miejscu w nazwie, lecz bez wątpienia nadal korzystamy z ważnego w języku pisanym rozróżnienia wielkich i małych liter.
Nie można więc zignorować różnicy pomiędzy zapisem iPod i ipod, odpowiada ona ortograficznej opozycji typu Renault ‘marka pojazdów’ – renault ‘pojazd marki Renault’.
Wniosek: Gdy mowa o produktach marki iPod, lepiej pisać ipody.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski