idyllizm

Witam,
czy słowo idyllistyczny jest poprawne i czy w ogóle istnieje? Jeśli tak, to czym różni się od słowa idylliczny?
Dziękuję i pozdrawiam.
E. Lech
Przymiotnik idylliczny pochodzi od słowa idylla, oznacza coś, co dotyczy idylli lub ma jej cechy. Przymiotnik idyllistyczny zbudowany jest zaś tak, jakby go utworzono od słowa idyllizm. Oba te wyrazy – derywat i podstawa – są bardzo rzadkie, pierwszego nie ma w USJP, drugi odesłano do słowa idylliczność. Na razie nie widzę powodu, aby sięgać po któryś z nich. Jeśli idyllizm się kiedyś usamodzielni znaczeniowo i zacznie oznaczać np. jakiś kierunek w sztuce albo program polityczny, to słowo idyllistyczny stanie się użyteczne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski