ikona, ikoniczna postać

Dzień dobry,

piszę do państwa z zapytaniem czy stwierdzenie „Napoleon jest ikoniczną postacią” jest poprawne czy jednak powinno się mówić „Napoleon jest Ikoną”?

Z poważaniem

Wojciech Belniak

Mamy w polszczyźnie wyrażenie ikoniczna postać w znaczeniu ‘osoba postrzegana jako symbol czegoś’. Mamy też rzeczownik ikona o dokładnie tym samym znaczeniu, który najczęściej jest uzupełniany przydawką dopełniaczową (por. {ikona + czego?}), np. ikona muzyki, kultury, mody, stylu, jakichś czasów. Oba określenia mogą być zatem odnoszone do Napoleona Bonapartego, por.

  • Napoleon Bonaparte był najpotężniejszym władcą Europy i stał się ikoną historii.
  • Jak to się stało, że syn ubogiego adwokata z Korsyki, został cesarzem Francji, najpotężniejszym władcą Europy i ikoną historii.
  • O tym, jak bardzo Napoleon Bonaparte jest ikoniczną postacią, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.
Adam Wolański