ilu lub iloma

Szanowna Redakcjo.
Bardzo proszę o wyjaśnienie, które sformułowanie jest poprawne: przed ilu laty czy przed iloma laty? A więc: „Spotkałem ją przed dwudziestu laty” czy „Spotkałem ją przed dwudziestoma laty”? Obie te wersje spotykam równie często, a w słownikach nie znalazłem na ten temat żadnej informacji. Rzecz jasna, w piśmie mógłbym użyć formy przed 20 laty, a wtedy problem z właściwym odczytaniem liczebnika spadłby na czytelnika, ale przecież nie o to w tym chodzi…
Pozdrawiam.
Dziwi mnie, że w słownikach nie znalazł Pan informacji. Zajrzałem do czterech słowników PWN: ortograficznego, poprawnej polszczyzny, Uniwersalnego SJP oraz Innego SJP – we wszystkich podano, że narzędniki ilu i iloma są równorzędne. Nie zakładam, że był Pan szczególnie rozkojarzony. Przykład ten zdaje się raczej potwierdzać, że korzystanie ze słownika wbrew pozorom nie jest łatwe i powinno być przedmiotem nauki w szkole.
Mirosław Bańko, PWN